جستجو
دوشنبه, مهر 23, 1397..:: منوی عمودی » اخبار و رویدادها » اخبار مهم استان ::..  ورود به سايت
   اخبار مهم استان

 چاپ    کمينه

 
تعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 366 


سهم آذربايجان غربي در توليد ناخالص داخلي كشور كمتر از نصف سهم جمعيتي آن است

 

 معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي گفت: سهم استان در توليد ناخالص داخلي كشور كمتر از نصف سهم جمعيتي آن است.
تقي كهوريان در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان افزود: مهمترين مشكلي كه با آن مواجه هستيم پايين بودن سهم آذربايجان غربي در توليد ناخالص داخلي كشور است به طوري كه سهم جمعيتي استان در كشور 1/4 درصد است در حالي كه سهم استان در توليد ناخالص داخلي كشور 02/2 درصد مي باشد.
وي اظهار كرد: با بررسي ساختار بخشي ارزش افزوده در استان مشاهده مي شود كه سهم كشاورزي 19 درصد، خدمات 47 درصد و صنعت هشت درصد كه اين ساختار ساختار معيوبي است و بايد اصلاح شود.
وي ادامه داد: كشاورزي استان در چشم انداز قادر خواهد بود تا 10 درصد توليد ناخالص داخلي كشور را به عهده بگيرد و بخش صنعت و معدن استان به دليل عدم سرمايه گذاري ها در سال هاي گذشته سهم موثري در ايجاد ارزش افزوده و توليد ثروت ندارد و حتي اشتغال در بخش صنعت استان نيز دچار مشكل است.
وي گفت: طبق آمار اعلام شده از سوي مركز آمار ايران تعداد جمعيت بيكار استان در سال 91 معادل 117 هزار نفر بود كه در سال جاري به 99 هزار نفر رسيده كه فراهم كردن زمينه اشتغال براي اين افراد نيز كاري سخت و دشوار است.
كهوريان افزود: بر اساس سياست گذاري هاي انجام شده از محل بنگاه هاي اقتصادي كوچك و متوسط  قادر خواهيم بود تا سالانه 10 هزار شغل در استان ايجاد كنيم كه نياز است تا براي توسعه صنعتي در استان برنامه ريزي درستي انجام شود.
معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي در ادامه با اشاره به اينكه رتبه استان در توليد ثروت و درآمد در كشور 29 است اظهار كرد: سهم سرانه استان با 40 ميليون ريال در توليد ناخالص داخلي در مقايسه با ميانگين كشور كه 86 ميليون ريال است رقم كمي است كه براي افزايش اين رقم براي رسيدن به ميانه هاي جدول ضرورت دارد در زيرساخت هاي اقتصادي متمركز شويم و براي انجام سرمايه گذاري هاي اقتصادي در بخش هاي صنعت، معدن و فراوري معدني تدبير هاي لازم انديشيده شود.
وي افزود: براي خروج از ركود اقتصادي حاكم در استان بايد سطح شيبداري براي بخش خصوصي و فعالين اقتصادي فراهم كنيم تا رسيدن به اهداف جهادي در حوزه اقتصاد سهل و آسان شود.
كهوريان در بخش ديگري با اشاره به وضعيت اعتبارات جاري و عمراني استان در سال جاري گفت: توزيع اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان بر اساس هماهنگي با استاندار محترم ناظر بر اهداف خاصي است كه نتيجه آن بايد خروج استان از ركود اقتصادي در استان باشد.
معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي با اشاره به اينكه امسال براي اولين بار در استان 20 درصد از اعتبارات عمراني به كمك هاي فني و اعتباري اختصاص يافته است خاطر نشان كرد: به دنبال اين هستيم تا با مديريت بخشي از منابع بانكي اجراي طرح هاي سرمايه گذاري اقتصادي در استان را شتاب ببخشيم.
وي افزود: همچنين به دليل فراهم كردن زيرساخت هاي مورد نياز براي توسعه بخش صنعت، اعتبارات مورد نياز جهت تسهيل شرايط استقرار بخش خصوصي در شهرك هاي صنعتي استان را افزايش داديم.
كهوريان ادامه داد: در سال جاري تدوين بودجه اثر بخش با امكان نظارت و كنترل از طريق بودجه ريزي عملياتي تكليفي است كه به استان ها داده اند و در دو دستگاه استاني به صورت پايلوت اجرا مي شود تا مورد آسيب شناسي قرار بگيرد.
وي افزود: سرجمع اعتبارات استان نسبت به سال گذشته با كاهش مواجه بوده به طوري كه اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي استان 30 درصد، ملي استاني شده بدون اوراق مشاركت 19 درصد كاهش دارد.
معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي خاطر نشان كرد: در بخش حقوق و مزاياي مستمر امسال شاهد رشد 15 درصدي، در بودجه ساير اعتبارات هزينه اي شاهد افزايش 28 درصدي هستيم و درآمدهاي استان نيز با افزايش 36 درصدي پيش بيني شده است.
وي اضافه كرد: با برنامه ريزي هاي انجام شده اولويت در اجراي پروژه هاي عمراني استان با پروژه هاي بالاي 80 درصد است كه به رقمي معادل 820 ميليارد ريال نياز دارند كه با پيش بيني هاي لازم امسال 850 ميليارد ريال اعتبار بين فصول و شهرستان ها با اولويت اين پروژه ها توزيع خواهد شد. 
وي اظهار كرد: كل اعتبار مورد نياز براي پروژه هاي عمراني نيمه تمام استان 4000 ميليارد ريال است كه از عهده تامين اعتبار ان خارج هستيم.

 

 

/11:37 ق.ظ

کد خبر:  36808
فرستنده: فرمانداری ماکو
گروه:
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

 
    

   کمينه

 
صفحه اصلی
Search Results
اخبار و رویدادها
نشریه الکترونیکی فرمانداری شهرستان ماکو
منوی عمودی
معرفی شهرستان
فرمانداری شهرستان ماکو
معرفی فرماندار
معاونت برنامه ریزی و امور عمرانی
بخشداری مرکزی
بخشداری بازرگان
واحدهای تابعه
بازارچه مرزی
امور بانوان
منشور اخلاقی سازمان
شرح وظایف
اخبار و رویدادها
بیانات مقام معظم رهبری
سخنان رئیس جمهور
اخبار مهم استان
اخبار گوناگون شهرستان
مناسبت ها
گالری تصاویر
ارتباط با فرماندار
شوراها
ادارات دولتی
تشکل ها
سایر فرمانداریها
قوانین و مقررات
راهنمای ارباب رجوع
منشور اخلاقی سازمان
نقشه سایت
ارتباط با ما
شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماکو
پرتال ادارات شهرستان
مدير
تنظيمات سايت
صفحات
وظائف امنيتي
مجوزهاي کاربر
فروشندگان
گزارش عمليات سايت
خبر نامه
مدير پرونده
سطل بازیابی
نمايش صورت عمليات
پوسته ها
مديريت زبان
سازنده سايت
تصديق
Solutions Explorer
ميزبان
تنظيمات ميزبان
پرتال ها
تعريف ماژول
مدير پرونده
فروشندگان
SQL
زمانبندي
مديريت زبان
مديريت جستجو
فهرست ها
مجوزهاي مديران
پوسته ها
What's New
Dashboard
 
   آدرس

 چاپ    کمينه

 

ماكو-شهرك وليعصر-خيابان فرمانداري-فرمانداري شهرستان ماكو

صندوق پستي:177  كدپستي:3373-586199    تلفن:4-34240213 دورنگار:34242000-34240050

آدرس پست الكترونيكي:farmandari_makoo@iran.ir

ماكو-شهرك وليعصر-خيابان فرمانداري-فرمانداري شهرستان ماكو

صندوق پستي:177  كدپستي:3373-586199    تلفن:4-34240213 دورنگار:34242000-34240050

آدرس پست الكترونيكي:farmandari_makoo@iran.ir

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به فرمانداری ماکو می باشد.   شرایط استفاده  حريم شخصي كاربران